Araç Muayene Öncesi Gerekenler

Araç Muayene Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tüvtürk araç muayene öncesinde yapmanız gerekenleri altta sizler için toparladık. Bunları yapmadan önce kesinlikle muayeneye gitmeyiniz. Aksi durumda tekrara kalmış olacaksınız.


1) Randevu alın:

Öncelikle muayene öncesi randevu almanız gerekmektedir. Bu işlemi sizin yerinize biz yapıyoruz. HEMEN TIKLA ve RANDEVU AL

2) Borç durumunuzu kontrol edin:

Muayene öncesinde trafik cezası, motorlu taşıt ve köprü - otoyol borçlarınızı sorgulayın. Borcu olan araçlar istasyonlarda muayene yaptıramamaktadır.

3) Trafik sigortanızı kontrol edin:

Muayene öncesi geçerli bir trafik sigortanız olduğundan emin olun. Yoksa en uygun şekilde yaptırmak için Google üzerinden "trafik sigortası" şeklinde arama yaptırablirsiniz.

4) Ruhsat ve kimliğinizi getirmeyi unutmayın:

Muayene için istasyona giderken ruhsatınızı ve TC kimlik no yazan bir kimliğinizi mutlaka yanınızda bulundurun.

5) Araç size ait değilse:

Araç size ait değilse bu aracı aynı takvim ayı içinde bir sefere mahsus olarak ek bir belge olmaksızın muayeneye getirebilirsiniz. Aynı takvim ayı içinde size ait olmayan başka bir araç muayene ettirmek için ise vekalet almanız gerekir.

6) En az 2 saatinizi ayırın:

Büyükşehir merkezlerindeki istasyonlara randevu alıyorsanız tüm muayene süreci için en az 2 saat ayırmanız gerekiyor.

7) Egsoz gazı emisyon ölçümü:

Egzoz Emisyon hizmetini tüm TÜVTURK istasyonlarından uluslararası standartlarda alabilirsiniz. İsterseniz özel sektörde buna yetkili sanayi sitelerinde de bulunan yerlere yaptırabilirsiniz. Her iki durumda da ücretlendirme aynıdır.

8) LPG ruhsata işlenmiş olmalıdır:

LPG tank ve regülatörlerinin marka ve seri numaraları okunabilir olmalıdır. Mevcuttaki kayıtlı olandan farklı bir tanksa ayrıca montaj tespit raporu da istenir. Aracınızdaki LPG ruhsata işlenmiş olmalıdır.

9) Aracınıda tadilat yapıldırsa:

Aracınızda herhangi bir tadilat varsa ruhsata işlenmiş olmalıdır. Bu işlem yapılmadıysa tadilat muayenesine başvurulmalıdır.

10) TÜM ÖDEMELER NAKİT!

Araç muayene ücretleri istasyonda NAKİT olarak tahsil edilir. Kesinlikle başka bir yerde kartla, Havale / EFT ile veya başka şekilde kimseye ödemeye yapmaya kalkmayınız. Bu ödeme sadece TÜVTURK istasyonlarında nakit olarak yapılmaktadır.


Aracınızı muayeneye götürmeden önce yapmanız gereken şeyler vardır. Araç muayene öncesi yapılması gerekenler nelerdir? İşte soruların cevapları..