Egzoz Emisyon Ölçümü

Egzoz Emisyon Ölçümü Hakkında Bilgiler

Randevu almaksızın tüm Tüvtürk istasyonlarında bu hizmeti alabilirsiniz. Fakat gezici araç muayene istasyonları, bulunduğu lokasyonda sabit egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti vermeye yetkili kurum varsa bu hizmeti verememektedir!


1) Ölçüm öncesi kontrol edin:

Egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması, "Katalitik Konvetör"lü araçların konvetörlerinin sağlam durumda olması gereklidir. Egzoz sisteminde oluşabilecek bu ve buna benzer sorunların giderilmiş olduğunu mutlaka kontrol edin.


2) Ölçüm sırasında yapılan kontroller:

Aracın yaşı, kullandığı yakıt cinsi ve tipine göre yayması gereken egzoz gazlarının değerleri değişkenlik gösterebilir. Araçların egzoz gazı salınım değerleri, benzinli araçlarda hem rölantide hem de yüksek devirde çalışırken ayrı ayrı ölçülerek, dizel araçlarda tam gaz yapılmak suretiyle, ölçüm normal değerler içinde olup olmadığı tespit edilir.


3) Ölçüm sonucu olumlu ise:

Ölçüm sonucunda değerler belirlenen sınırlar içindeyse araç, Egzoz gazı Emisyon Ölçüm raporu almaya hak kazanır.


4) Ölçüm sonucu olumsuz ise:

Ölçüm sınırlar içinde değilse, bu duruma neden olan sorun(lar) giderilerek muayene tekrarına gelinmesi gerekir. Ücretsiz muayene tekrar hakkı 30 gün içinde 2 keredir.


Uyarı!

Geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü olamayan motorlu taşıtlar para cezası ile karşılaşabiliyor.


Araç muayene randevudan önce egzoz emisyon ölçümü ile ilgili olarak bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunları burada anlatıyoruz..