Site Yardım Konuları

Sitemizde bulunan resmi ve yasal olarak bilmeniz gereken bir çok veri için altta verdiğimiz linklerden bilgi alabilirsiniz.

Bu veriler;

  1. Gizlilik Bildirimi
  2. Kullanım ve Satış Şartları
  3. Telif Hakkı Uyarıları!
  4. İlgi Alanına Dayalı Tanıtımlar
  5. Çerez Politikaları
  6. UnPoo Satış Sözleşmesi
  7. İletişim Bilgileri ve İletişim Formu

Yukarıda verdiğimiz linkler aracılığı ile yasal sorumluluklarınızı ve site kullanım şartlarını öğrenmiş olursunuz.

Eğer ki bu durumların haricinde veya şikayete konu bir durumunuz varsa eğer lütfen iletişim sayfamızda bulunan formu eksiksiz olarak doldurarak bize ulaşınız.


Neden bu başlıkları ve linkleri buraya topladık?

Siteye giren ziyaretçiler için yasal olarak bir çok bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Bu bilgilendirmeler konusunda siteye giren ziyaretçi (özellikle mobil kullanıcılar) aradıkları şeylerden ziyade sanki site reklam vermiş gibi bir çok uyarı ile karşılaşmaktadır. Bu sebepten dolayı ilgili başlıklar ve linkler buraya toplandı ve açıklamalı bir şekilde size sunuldu.

Araç Muayene İstasyonlarında, engelli vatandaşlara ait araçlara muayene sırasında öncelik tanınmakta olup, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35'nci maddesine göre, engelli araçları dahil tüm araçlardan muayene ücreti tahsil edilmektedir.

Detayları Tüvtürk çağrı merkezi numarası olan 0(850) 222 8888 telefonundan öğrenebilirsiniz..

Araç muayene istasyonlarında, ambulans, itfaiye ve sivil savunma araçları, doğalgaz acil müdahale araçları, Emniyet Teşkilatı'na ait resmi araçlar ve engelli vatandaşlarımıza ait araçlara, Trafik zabıtası ile birlikte muayeneye gelen araçlar, muayene tekrarı ve tadilat sonrası muayeneye öncelik tanınmaktadır.

Diğer öncelikli araçlar için lütfen TÜVTURK çağrı merkezinden (0 850 222 88 88) bilgi alınız..

Araç Muayene ücretleri yıllık olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün genelge ve emirleri doğrultusunda belirlenmektedir.

2918 sayılı Karayolları Trafik kanununun 35. maddesinde belirtilen esaslar uygulanmaktadır; Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından yıllık olarak yayımlanan sirküler baz alınmaktadır. İstasyon, tamamen belirlenmiş rakamlara göre işlem yapmak durumundadır.

Muayene harcı (ücreti), TÜVTURK istasyonlarında tahsil edilmektedir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 25539 sayılı ve 31.04.2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak 01.01.2005 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 5228 sayılı Kanunla değişik 35 inci maddesinin ikinci fıkrasında "Muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücreti, yetki verilen gerçek veya tüzelkişi ya da alt işleticiler tarafından, % 5 fazlası ile tahsil edilir. Ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir." ifadesi yer almakta ve takip eden üçüncü fıkrasında ".....ile %5 oranında fazla tahsil edilen tutarın tamamı Hazine payı olarak, izleyen ayın yedinci günü akşamına kadar, yetki verilen gerçek veya tüzel kişi tarafından, yıllık gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesine şekli ve içeriği Maliye Bakanlığınca belirlenen bir bildirim ile birlikte ödenir." denmektedir.

Yukarıda anılan Kanunun hükmü gereğince muayene ücreti, muayene süresi aşılan araçlardan geçirilen her ay için, muayene süresi tespit edilemeyen araçlardan ise Kanunun yürürlüğe girdiği 01.01.2005 tarihinden itibaren her ay için % 5 fazlasıyla tahsil edilerek tamamı Hazine payı olarak aktarılmaktadır.

3 adet Üçgen Sargı Bezi

1 adet Flaster (2 cmx5 m)

12 adet Çengelli İğne

1 adet Paslanmaz Makas

10 adet Yara bandı

2 adet Cerrah Eldiven

1 adet Alüminyum Yanık Örtüsü

1 adet Otomatik Turnike (50 cm orgülü)

2 adet Büyük Sargı Bezi (10 cm * 3-5 m)

1 kutu Gaz Komresi (10 cmx10 cm 50 lik kutu)

1 adet Esmark Bandajı (3 cm)

1 adet Antiseptik Solusyon (50 ml)

1 adet El Feneri

Sitemizden veya bağlı sitelerimizden hizmet aldığınızda bu hizmet karşılığı cüzzi bir rakam ödeme yaparsınız. Hizmetten vazgeçer ve yapmış olduğunuz ödemenin iadesini talep ederseniz eğer yapmanız gerekenler çok basittir. Öncelikle aldığınız randevu hizmetine gitmemiş olmanız gerekmektedir. Eğer ki aracınızı bizim aldığımız randevu hizmeti ile muayeneye soktuysanız bununla ilgili hizmet iadesi olmamaktadır. Bunun dışında alttaki yolları takip edebilirsiniz;

1- Havale / EFT ile veya Kredi Kartı ile ödeme yaptıysanız eğer bize iletişim sayfamızda bulunan telefon numarasına (Başvurunuzda onay sayfasında da verilmektedir.) altta verdiğimiz bilgileri gönderdiğiniz takdirde 3 (üç) iş günü içerisinde İADE işleminiz yapılacaktır.

2- SMS ile yollamanız gereken bilgiler;

  1. - Başvuruda verdiğiniz ARAÇ PLAKASI,
  2. - İade yapılacak BANKA IBAN Numarası,
  3. - Banka hesap sahibi ADI SOYADI.

Yukarıda istenilen bilgileri SMS ile yolladığınızda HERHANGİ BİR KESİNTİ OLMAKSIZIN iade işleminiz yapılacaktır.

3- Ödeme yapılan Kredi Kartı'na iade isterseniz eğer; iletişim sayfamızda bulunan telefon numarasına SMS ile hizmet aldığınız araç PLAKASI, cep telefonunuzu ve mail adresinizi girerek bize iade bildiriminde bulunun. Kredi kartı iade işleminde biz aynı gün iadenizi geçeriz fakat banka hesabınıza yeniden yansıması bankanıza bağlı olarak iki hafta ile bir ay arasını alabilir. Bu yüzden yukarıda verdiğimiz şekli ile Havale / EFT şeklinde iade talep etmeniz çok daha hızlı olacaktır.

Başka herhangi bir sorunla karşılaşırsanız lütfen bize iletişim sayfamızdan ulaşınız.